SME

Jej bunky zmenili medicínu. Lacksovej rodina chudobnela, kým firmy zarábali miliardy

HeLa bunky posunuli medicínu.

Henrietta Lacksová na fotografii niekedy z rokov 1945-1950.Henrietta Lacksová na fotografii niekedy z rokov 1945-1950. (Zdroj: SITA)

Istý čas po tom, ako chudobná pestovateľka tabaku Henrietta Lacksová v 31 rokoch porodila syna, nastalo u nej silné krvácanie.

Jej lekár ju poslal do nemocnice Johnsa Hopkinsa, jedinej, ktorá v Baltimore v roku 1951 ošetrovala aj černošských pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázalo sa, že matka piatich detí mala pokročilé štádium rakoviny krčka maternice. Jej prognóza vôbec nevyzerala dobre a Lacksová ani netušila, akým prínosom sa stane pre medicínu a vedu.

Kým ju v nemocnici liečili, z jej krčka maternice lekári odobrali niekoľko vzoriek zdravého aj rakovinového tkaniva. Potom si všimli, že tieto bunky dokážu niečo, čo predtým nikdy nevideli. Mimo tela zostali nažive a donekonečna rástli.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden výskumník z nich vytvoril nesmrteľnú bunkovú líniu, teda bunky, ktoré sa neobmedzene množia. Stále sa využívajú a kultivujú v laboratóriách po celom svete. Vedci dodnes vytvorili viac ako 50 miliónov ton Lacksovej buniek a použili ich vo viac ako 60-tisíc štúdiách.

Súvisiaci článok Nádory sa prebúdzajú, keď ľudia spia. Čo ukázal nový výskum o rakovine? Čítajte 

Vďaka vlastnosti buniek množiť sa nekonečne sa stali výnimočným prínosom pre vedu. Pomohli pri vývoji vakcíny proti covidu-19, vakcíny proti obrne, pri výskume rakoviny či vývoji umelého oplodnenia.

Lacksová zomrela zhruba osem mesiacov po diagnóze. Na odobratie buniek nikdy nedala súhlas, v tom čase nebolo zvykom pýtať ho.

Jej rodina však dlho ani netušila, že jedny z najdôležitejších buniek pre medicínu vzišli z jej tela. Výskumník, ktorý bunky kultivoval, sa totiž snažil nešikovne zahladiť stopy.

SkryťVypnúť reklamu

Kým medicínske firmy zarábali na výrobe a kultivovaní buniek, Lacksovej dedičia žili väčšinu života v chudobe a nemohli si dovoliť ani zdravotné poistenie.

V roku 2021 zažalovali prvú z firiem, ktorá na predaji buniek zarobila miliardy.

Máme vašu ženu

Keď bunkový biológ George Otto Gey z nemocnice Johnsa Hopkinsa odobral zo vzorky Lacksovej tumoru jednotlivé bunky, vytvorenú líniu nazval HeLa, podľa prvých písmen mena nedobrovoľnej darkyne Henrietty Lacksovej.

Dovtedy vedci poznali iba bunky, ktoré žili v laboratóriu nanajvýš pár dní. Teraz mali bunky, ktoré boli prakticky nesmrteľné vďaka prirodzenej mutácii.

Dnes musia byť odobraté vzorky z ľudského tela anonymizované.

„Ale lekári v 50. rokoch sa týmto veľmi netrápili, takže jej identitu neustrážili,“ hovorí pre magazín Smithsonian Rebecca Sklootová, autorka knihy Nesmrteľný život Henrietty Lacksovej (v origináli The Immortal Life of Henrietta Lacks).

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9W52 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu